Pickleball Oyun Kuralları

PİCKLE BALL 2022 KURALLARI

Servisler

2022’de servis atan oyuncu, topu tutmak için yalnızca bir elini kullanacaktır. Atış sırasında top servisçi tarafından gözle görülür şekilde döndürülürse, elin topa temas eden kısmı/kısımları görünür olmalıdır.

Damla Servis 

Bir oyuncu veya hakem tarafından yanlış skor söylenmesi durumunda ne olacağına ilişkin kurallar değişti. Bir oyuncu yanlış bir puan verildiğini düşünürse, top servis edilmeden önce bir oyuncu düzeltme istemek için oyunu durdurabilir. Servis atılmışsa, ralli oynanır ve bir sonraki servis gelmeden önce (varsa) skor düzeltmesi yapılır.

Düşen Top 

Hakemli olmayan maçlarda, oyuncu bir ralli sırasında yanlışlıkla fazladan top sekerse, bu bir hata sayılır. 

Hakem Tarafından Verilen Sağlık İçin Molalar 

Bir hakem, oyuncu güvenliği açısından, bir oyuncu sağlığı sorunu için tıbbi personele veya Turnuva Direktörüne danışılması gerektiğine karar verirse, bu mola, tıbbi mola olarak oyuncunun alacağı moladan sayılmaz. Oyuncu, gerekirse maçın ilerleyen saatlerinde kendi molalarını alma hakkını saklı tutar.

Sözlü Uyarılar

Bir hakem sporcunun oyuna, seyirciye ve rakibine saygısızlık/küfür vb. daha fazlası için sözlü uyarılarda bulunabilir. Tekli ya da çiftli oyunlarda hakem bir kez uyardıktan sonra eylem devam ediyorsa oyuncuyu maçtan ihraç edebilir. Bu durumda oyuncu ya da oyuncular maçı kaybetmiş sayılır. 

Teknik Uyarı veya Faul Ne Zaman Değerlendirilir?

     Hakemlere oyu akışını aksatılacak durumlarda Teknik uyarılar veya teknik Fauller verme yetkisi verilmiştir. Hakemin bir takıma teknik uyarı veya faul vermek için bir ralliyi durduramaz. Herhangi bir teknik uyarı veya faul, ralli bittikten sonra değerlendirilecektir.

Koçlar ve Kulaklıklar

Bazı sporlar aktif oyun sırasında koçluğa izin verirken, pickleball buna izin vermez. Bir oyuncunun kulakiçi kulaklıklar aracılığıyla antrenörlük alması mümkün olduğundan, turnuvalar sırasında işitme cihazları dışında kulakiçi kulaklıklara izin verilmeyecektir.

Maçtan Çekilme ve Turnuva Puanı

Maçtan çekilmeyi seçen bir oyuncu veya takım için kaydedilen skor, o takımın maçın o anki gerçek skorunun kaydedilmesine izin verecek şekilde revize edildi. Maçtan çekilen takım ya da oyuncu bir üst tura çıkmayı garantilediyse bu durum da sporcunun o maçtaki puanı silinir. O süredeki oyun skoru baz alınarak her iki sporcu da puan alamaz. Maçtan çekilen oyuncu  bir üst tura çıkmayı garantilediyse (o maçın puanı eklenmeden) bir sonraki maçları oynayabilir.

BÖLÜM 1 – PİCKLEBALL OYUNU

Pickleball, tenis tipi bir ağ ile 6.10 m x 13.41 m bir kortta özel bir delikli top kullanılarak oynanan bir kürek sporudur. Kort, sağ/çift ve sol/tek servis kortları ve voleybolsuz bölgelere ayrılmıştır. 

   Top, bel seviyesinin altından atılacak şekilde rakibin karşılama sahasına çapraz olarak ağ üzerinden servis edilir. Top, bir oyuncu kurallara uygun olarak topu geri döndürmeyene kadar ağ üzerinden ileri geri ralli devam eder.

Puanlar, yalnızca servis atan taraf veya servis atan takım ralliyi kazandığında veya rakip taraf bir hata yaptığında alınnır. Servis atan taraf ralliyi kaybedene veya bir hata yapana kadar servis atan taraf servis sahalarını değiştirerek servis atmaya devam eder.

Toplam 11 puan alan  (en az 2 puanlık bir farkla önde olan) ilk taraf seti kazanır. 

Pickleball 3 set oynanır ve 2 seti kazanan taraf maçı kazanmış sayılır.

Pickleball tekli veya çiftli olarak oynanabilir.

Oyuncular

Pickleball, iş birliği, oyuna, rakibe saygı ve nezaket gerektiren bir oyundur. Rakibe herhangi bir şüpheye yer bırakmadan adil oyun duygusu, oyunun temel eğlence ve rekabet ilkelerini sürdürmek için çok önemlidir. 

Bu amaçla:

• Oynanan tüm puanlar, önemlerine bakılmaksızın aynı şekilde değerlendirilir; maçın ilk puanı maç puanı kadar önemlidir.

• Çiftlerde her iki ortak da gelen topu karşılayabilir (servis karşılama hariç), oyuncular servis atma hariç oyun anında ralliyi devam ettirmek ve skor almak için topa vurabilir. 

1. Topun Yere Teması

Topun sekme kuralı: Top servis edildikten sonra, top doğru alana bir kez sektikten sonra karşılanır. Servisi karşıladıktan sonra topun pozisyonuna göre ralli annındayere düşmeden topa vurulabilir. 

Servis atılırken çapraza (servis alanı) atılır. Top bir kez tere temas edebilir. 

Tekerlekli sandalye kullanan oyuncular, topu döndürmeden önce topun iki kez zıplamasına izin verebilir. İkinci sıçrama, oyun yüzeyinin herhangi bir yerinde olabilir.

BÖLÜM 2 – SAHA VE EKİPMAN

2.A. Kort Spesifikasyonları.Standart pickleball sahası için boyutlar ve ölçümler şunlardır:

page13image34865360
page13image34875968

 Picklebaall Kortu Ölçüleri: hem tekler hem de çiftler maçları için 6.10 m genişliğinde 13.41 m uzunluğunda bir dikdörtgen sahada oynanır.

Picklebaall Saha Çizgi ölçüleri: Tüm çizgiler 5,08 cm genişliğinde ve oyun yüzeyinin rengiyle açıkça zıt olacak şekilde (belirgin olması için) olmalıdır.

Pickleball Oyun Alanı: oyun alanı 9,14 m genişliğinde ve 18,29 m uzunluğunda olmalıdır. 

   Pickleball sahası aşağıda açıklanmıştır. 

Temel çizgiler. Kortun her iki ucunda fileye paralel çizgiler.

Kenar çizgileri. Kortun her iki tarafında fileye dik çizgiler.

Voleybol Dışı Bölge. Her takıma özel saha alanı, fileye paralel ve 2,13 m uzaklıkta iki kenar çizgisi (volley olmayan bölge çizgisi) arasında bir çizgi ile sınırlanan, ağın her iki tarafında bulunan saha alanı. 

Merkez çizgisi, yan çizgi ve taban çizgisi dahil olmak üzere merkez çizgisinin her iki tarafındaki NVZ’nin ötesindeki alan.

Merkez çizgisi. NVZ’den tek ve çift kortları ayıran taban çizgisine uzanan filenin her iki tarafında kortun ortasından aşağı doğru uzanan çizgi.

Sağ/Çift Servis. Karşı taraf fileye dönükken kortun sağ tarafında yer alan servis alanı.

Sol/Tek Servis. Fileye bakarken kortun sol tarafında bulunan servis alanı.

Pickleball File Özellikleri:

File: Ağ içinden bir topun geçmesine izin vermeyecek herhangi bir örgü kumaş malzemeden yapılabilir.

File Direkleri: Ağ direkleri, bir direğin içinden diğer direğin içine 6,71 m olmalıdır. Ağ direğinin maksimum çapı 7,62 cm olmalıdır.

File Boyu: Ağ uzunluğu, bir direkten diğerine uzanan en 6,63 m olmalıdır. Ağın alt kenarından tepeye kadar olan ağ yüksekliği en az 76,2 cm olmalıdır.

 Ağın üst kısmı, ciltlemeden geçen bir kordon veya kablo üzerinden 5,08 cm beyaz bantla kaplanmalıdır. Bu bağlama kordon veya kabloya dayanmalıdır.

Orta Kayış ve Yükseklik, Kalıcı ağ için bir merkez kayış önerilir ve yerden 86,36 cm yükseklikte kalması için ağın ortasına yerleştirilmelidir. Üst kısım, kenarlarda 91,44 cm yüksekliğinde olacaktır.

Eğer file sahayı kaplarsa ve oyun başlamadan önce bu tür bir konfigürasyon turnuva personeli tarafından düzeltilmezse ve hakem bir topun fileden etkilendiğini düşünürse, bu bir tekrar ile sonuçlanacaktır.

Solda gösterilen, daha büyük deliklere sahip top, genellikle iç mekan oyunları için kullanılır ve sağdaki resimdeki top, genellikle açık hava oyunları için kullanılır. Renkler farklılık gösterebilir. Ancak, onaylanmış tüm toplar, kapalı veya açık havada oynamak için kabul edilebilir. Onaylı topların tam listesi USA PICKLEBALL web sitesindedir.

Pickleball Top Özellikleri:

Top, deliklerin aralıkları ve topun genel tasarımı uçuş özelliklerine uygun olacak şekilde, minimum 26 ila maksimum 40 dairesel deliğe sahip olacaktır. Topun yüzeyinde bir üreticinin veya tedarikçinin adı veya logosu basılı veya kabartmalı olmalıdır.

 Turnuva Direktörü turnuva topunu seçecektir. Türkiye Pckleball  onaylı (ABD Pickleball kurallarına uygun) herhangi bir turnuvada oynamak için seçilen top, USA PICKLEBALL ve TÜRKİYE BBİCKLEBALL web sitesinde yayınlanan resmi onaylı toplar listesinde belirtilmelidir: www.usapickleball.org. / www.turkiyepickleball.com

Pickleball Topu  pürüzsüz bir yüzeyle kalıplanmış ve doku içermeyen dayanıklı bir malzemeden yapılmalıdır. Top, tanımlama işaretleri dışında tek bir renk olacaktır. Önemli ölçüde olmadığı sürece topun dikişinde hafif bir çıkıntı olabilir.

Pickleball Raket Özellikleri:

Pickleball Raketi Malzemesi, Raket güvenli kabul edilen ve bu kurallarca yasaklanmayan herhangi bir malzemeden yapılmalıdır. Kürek, USA PICKLEBALL ve TÜRKİYE PİCKLEBALL web sitesinde yer alan kriterleri karşılayan sert, sıkıştırılamaz malzemeden yapılacaktır.

Pickleball Raketin vuruş yüzeyi, kürek derisini veya yüzeyi kırık, çizik, delikler, çatlaklar veya girintiler içermemelidir.

Rakip oyuncunun/oyuncuların görüşünü olumsuz etkileme potansiyeline sahip olacak şekilde, raketin vuruş yüzeyi olumsuz yansıtıcı olmamalıdır.

Pickleball Raket: Kenar koruması ve dipçik kapağı dahil toplam uzunluk ve genişlik 60,96 cm’yi geçmemelidir. Raket (raket sapı hariç) uzunluğu 17 43,18 cm geçemez. 

Pickleball Raketi kalınlığında herhangi bir kısıtlama yoktur.

Pickleball Raket ağırlığında herhangi bir kısıtlama yoktur.

Pickleball Raketleri özellikleri:

Ticari olarak üretilmiş bir kanatta yapılabilecek tek değişiklik veya ilaveler, kenar koruyucu bant, kurşun bant, kabza boyutunda veya kabza sargısında yapılan değişiklikler ve kürek yüzündeki isim etiketleri ve/veya diğer tanımlama işaretleridir.

Reklam, çıkartmalar ve bant, tutacağın üst kısmından 2,54 cm daha uzağa uzanamaz

raketin dış kenarının içinde 1,27 cm veya kenar koruması varsa, kenar koruyucunun 1.27 cm içinde olduğundan daha fazla olmamalıdır. 

Raketin oyun yüzeyinde elle çizilmiş veya elle yazılmış işaretlere, yüzey pürüzlülüğünü etkilemediği ve zevkli olduğu sürece izin verilir. “Elle çizilmiş” veya “el yazısıyla yazılmış” kalem işaretleri dışında, ticari olarak yapılmış bir palet üzerinde satış sonrası grafiklere izin verilmez. Elle çizilmiş veya el yazısıyla yazılmış tasvirler uygun ve iyi bir amaca sahip olmalıdır.

Pickleball Raketi Yasak Yüzey Özellikleri ve Mekanik Özellikler:

Kaymayı önleyici boya veya kum, kauçuk parçacıkları veya ek dönmeye neden olan herhangi bir malzeme ile dokulu herhangi bir boya, Kauçuk ve sentetik kauçuk. zımpara kağıdı özellikleri.

Baş momentumunu artırabilecek hareketli parçalar.

Çıkarılabilir parçalar. Kürek kabzası ayarlamaları ve/veya kürek kenarındaki kabza sargıları ve kurşun bant dışında çıkarılabilir parça yoktur.

Pickleball Raketi Model Tanımlaması:  Paletin üzerinde üretici tarafından sağlanan ve açıkça işaretlenmiş bir marka ve model adı veya model numarası olmalıdır. Marka ve model bilgileri, üreticinin yapıştırılmış bir etiketi ile kürek üzerinde gösterilebilir.

Pickleball Ekipman Onayı ve Yetkilendirme:

ABD PICKLEBALL Onaylı Kürek Listesi – Oyuncular, maç oynamak için kullandıkları raketin onaylandığını ve TÜRKİYE PİCKLEBALL ve ABD PICKLEBALL Onaylı Kürek Listesinde “Pass” olarak listelendiğini teyit etmekten sorumludur. Onaylı ekipman listeleri TÜRKİYE PİCKLEBALL ve USA PICKLEBALL web sitesinde yayınlanabilir: 

Pickleball Malzeme İhlali

Turnuvanın herhangi bir noktasında, bir oyuncunun herhangi bir raket spesifikasyonunu ihlal eden veya ABD PICKLEBALL ve TÜRKİYE PİCKLEBALL yasaklı raket listesinde yasak olarak listelenmemiş bir raket kullandığı belirlenirse, aşağıdaki cezalar uygulanır.

Maç başlamadan önce tespit edilirse, oyuncu şu şekilde listelenen bir rakete geçebilir:

ABD PICKLEBALL ve TÜRKİYE PİCKLEBALL Onaylı Kürek Listesini ceza almadan geçin.

Maç başladıktan sonra ihlal tespit edilirse, oyuncu ve ya takım maçı kaybetmiş sayılır. (2-0)

İhlal maçtan sonra fark edilirse, hata yapan sporcu oynnanmış olan maçı kazanmış olsa da puanı silinir ve maçı kaybetmiş sayılır (2-0) puan rakibe verilir.  

Güvenlik ve Dikkat Dağıtma: Bir oyuncunun uygun olmayan kıyafetleri değiştirmesi gerekebilir.

Pickleball Giyim: Maç ya da turnuva giysilerdeki grafikler, işaretler, resimler ve yazılar uygun, iyi bir zevkte olmalıdır. Bir marka ve kulübe ait kıyafetler giyilebilir. 

Pickleball Ayakkabı: Ayakkabılar, sahanın oyun yüzeyini işaretlemeyen veya zarar vermeyen tabanlara sahip olmalıdır.

Turnuva Direktörü, kıyafet değişikliklerini uygulama yetkisine sahiptir. Oyuncu giyim kurallarına uymayı reddederse, Turnuva direktörü maçın hükmen yenilgi ilan edebilir.(2-0)

Servis: oyuncunun kolu, topa vurulduğunda yukarıya doğru bir yay şeklinde hareket etmelidir ve bu, forehand veya backhand hareketiyle yapılabilir. (Bkz. Şekil 4-3.)

Kürek kafasının en yüksek noktası, topa çarptığında bileğin en yüksek kısmının (bilek ekleminin büküldüğü yer) üzerinde olmamalıdır. (Bkz. Şekil 4-1 ve 4-2)

Top ile belden yukarı temas yapılmamalıdır. (Yukarıdaki Şekil 4-1 ve 4-3’e bakın)

Servis, topu sahadan sektirmeden ve topa vurmadan yapılmalıdır.

Servisciler:, servis atan sporcunnunn bir elinden topu serbest bırakmalı veya herhangi bir doğal (yardımsız) yükseklikten sunucunun kürek yüzünü düşürmeli ve top sektikten sonra topa vurmalıdır. Topun kaç kez zıplayabileceği veya oyun yüzeyinde nerede zıplayabileceği konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. Servis atan oyuncunun topu bırakması hakem ve karşılayan tarafından görülebilmelidir. Hakemsiz maçlarda, servis atan oyuncunun topu bırakması karşılayıcı tarafından görülebilmelidir. Topun serbest bırakılması görünmüyorsa, servis dönüşünden önce bir tekrarlanmalıdır. Ayak yerleştirme kuralları hala geçerlidir. Top, kürekle aşağı doğru itilmemeli (atılmamalı), savrulmamalı veya yukarıya vurulmamalıdır.

Her oyuncu, bir ralli kaybedilene veya oyuncu veya takıma karşı bir hata ilan edilene kadar servis atar.

Servis atan oyuncu servisi tuttuğu sürece, her noktadan sonra servis atan oyuncu sahanın sağ/çift ve sol/tek taraflarından dönüşümlü olarak servis atacaktır.